Fitnesscentra in de Benelux hebben de afgelopen maanden keihard gewerkt om hun sportschool (opnieuw) in te richten. En het is inmiddels zover: we mogen weer! De branche is er klaar voor om weer een bijdrage te leveren aan het fysieke, mentale én sociale welzijn van de samenleving. Welke impact heeft de corona-crisis gehad op onze industrie? En welke kansen zagen ondernemers? In dit artikel geven wij Peter Bolt van Victorie Plaza Alkmaar het woord over de corona-crisis en zijn aanpak in een tijd van uitdagingen.

Maandag 16 maart; fitnesscentra gaan in Nederland op slot. Wat was jouw eerste reactie?
‘’Wat een impactvol besluit. Je ziet het natuurlijk een klein beetje aankomen maar dat het zo rigide was; volgens mij had niemand dat verwacht. Wij hebben direct ons personeel en onze leden geïnformeerd. Zij reageerden op hun beurt ook verrast, toch waren de meesten positief en begripvol.’’

Welk plan hebben jullie toen opgesteld?
‘’We wilden ervoor zorgen dat onze leden op een of andere manier konden blijven bewegen, daar staan we namelijk als sector én bedrijf voor. In eerste instantie hebben we online trainingen opgenomen en die op YouTube gezet. Daarna hebben we het professioneler aangepakt met virtuele lessen via Zoom. We hebben een beamer geplaatst waarop de instructeur de deelnemers zag. Dit werkte erg goed voor de interactie tussen de sporters en instructeur. Later zijn we ook buitenlessen gaan geven, toen dat mogelijk werd gemaakt.’’

Wat waren de reacties van leden op de Zoom trainingen?
‘’De grote meerderheid was positief! Leden waren vooral blij dat ze toch iets konden doen qua beweging. Ik denk dat het grote verschil ook is dat ze hun eigen instructeur in beeld zagen: daar hebben ze tenslotte een band mee.’’

Inmiddels zijn fitnesscentra weer open. Is de trainingssituatie veranderd voor jullie leden?
‘’Ja, dat denk ik wel. De grootste verandering is dat we met zones gaan werken en nieuwe Matrix-apparatuur neerzetten. Voorafgaand de coronaperiode waren we al aan het kijken naar een nieuwe opzet. Toen corona zich aandiende hebben we besloten: er gaat toch veel veranderen in deze periode, laten we maar gewoon doorpakken! Nu hebben we een 3-jaren plan in één zomer geduwd en hebben we per 1 september een geheel vernieuwde fitness.’’

We blikken vooruit naar eind dit jaar. Hoe ziet de ‘nieuwe’ trainingssituatie, en het gedrag van leden er dan uit?
‘’Ik verwacht dat er tegen die tijd heel veel veranderd is. Ik ben van mening dat bewegen een heel belangrijk onderdeel is van een proactieve, gezonde leefstijl. Het hoeft allemaal niet superintensief, al is het alleen maar twee keer per week rustig aan; dat maakt al een enorm verschil. Ik denk dat dit besef bij steeds meer mensen doordringt en kansen biedt voor de sector, ondanks de harde les die corona ons heeft geleerd. We geloven dat we meer dan ooit van toegevoegde waarde kunnen zijn voor mensen. Anders investeren we in dit soort uitdagende tijden ook niet in een nieuwe fitness.’’